Skip to content

Mayor and Town Board of Trustees​

Mayor and Town Board Trustee Members

Mayor Robert McVay

Term Expires November 2022
hssmcvay@gmail.com

Robert McVay, Mayor

Mayor Pro Tem Christine Lee

Term Expires November 2022 hssclee@gmail.com

Trustee Dan Nolan

Term Expires November 2022 hssclee@gmail.com
Trustee Ray Tinkum
Term Expires November 2022 crtinkum@centurylink.net
Trustee Meredith Howe

Term Expires November 2022
meredi_95@yahoo.com

Trustee Tim Harvey

Term Expires November 2022
tim@deanpublichouse.com

Trustee Chance Harms
Term Expires November 2022 charms45h@hotmail.com
Vacant 
Hot Sulphur Springs, Colorado

Board Meeting Agenda and Minutes

To view any Town Board Meeting Agendas or Minutes prior to 2020, please contact the Town Clerk at townclerk@townofhotsulphursprings.com or (970) 726-3933 for a copy to be emailed or mailed to you.

2018 Elections

The Town Board welcomed back Raymond “Ray” Tinkum, Dan Nolan, and Tim Harvey as board trustees for the 2018 elections. We also be welcomed back Mayor Robert “Bob” McVay. Our returning Mayor and Trustees were sworn into office on April 19, 2018.

After seating our new board there was a vacancy. If you are interested, please submit a letter of interest to:

  • townclerk@townofhotsulphursprings.com
  • P.O. Box 116, Hot Sulphur Spring, CO 80451.

Title 1, Chapter 5 Sections of the Hot Sulphur Springs Municipal Code

Rules of Conduct for Public Meetings

The Hot Sulphur Springs Board of Trustees adopted “Rules of Conduct for Public Meetings” at its regularly scheduled meeting on Thursday, December 15, 2011. 

Past Board of Trustee Members

In order to preserve a historical record of all of the mayors and trustees that have graciously served the Town of Hot Sulphur Springs, here forward we will list below any changes to our board positions as they occur through elections or other transitions.

April 2012 Elections and December 2012 Vacancy:

  • Hershal Deputy, Mayor, term expires April 2014
  • Robert McVay, Mayor pro tem, term expires April 2014
  • Dan Nolan, Trustee, term expires April 2014
  • Heather Peck, Trustee, term expires April 2014
  • * Robert Shirley, Trustee, position vacated December 2012
  • Christine Lee, Trustee, term expires April 2016
  • Ken Anderson, Trustee, term expires April 2016
  • *Lucy Meirose, Trustee, appointed position term expires April 2014 (next regularly scheduled election) (resigned Jan 2014)